• 603 887 667
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Věstník

Exkurze Polsko 2022

Po loňské úspěšné historicko-poznávací exkurzi do Osvětimi a Krakova se Základní škola Liberec Vrchlického rozhodla uspořádat již druhý ročník tohoto zájezdu. Cílem organizátorů byl ještě intenzivnější zážitek žáků. Letošní exkurze byla proto obohacena o návštěvu solného dolu Wieliczka. Paní učitelka Klára Schillerová podnikla na jaře letošního roku v rámci studijního volna cestu do Krakova a navštívila prohlídku hradu a zámku Wawel s průvodcem, aby mohla žákům během exkurze podat ještě detailnější informace o historii města a o královském hradu Wawel.

Prohlídka koncentračního tábora byla pro žáky silným zážitkem a dala jim hodně podnětů k zamyšlení. Návštěva Wieliczky a Krakova jim zase rozšířila obzory, poznali další evropskou metropoli a dozvěděli se nové věci o polské kultuře a historii.

Mgr. Klára Schillerová

Fotografie z akce ZDE:

Krakov v "Objektivu" ČT dne 16.10. 2022:

  

První dojmy účastníků výletu do Polska 3.- 4.listopadu 2022 

Ve čtvrtek 3.11. jsme přijeli s naší školou do polského města Osvětim. Dostali jsme vstupenky od paní učitelky Schillerové a za chvíli už jsme šli na prohlídku. Museli jsme projít detektorem kovu jako na letišti. V první části tábora byla dochovaná jediná plynová komora, z ostatních zbyly jen trosky. Říkali nám, za jakých otřesných podmínek tu lidé museli žít.

…Po skončení prohlídky jsme všichni tiše přemýšleli nad věcmi, které jsme se právě dozvěděli.

Marie R.

Osvětim je zajímavé a smutné místo. Vezme vás zpátky do minulosti. Vidíme, jak lidé trpěli a umírali. Neměl jsem z toho dobrý pocit. Víc se mi líbilo procházet se po městě Krakowě. Je to úchvatné město stejně jako Wawelský hrad a Solná jeskyně.

Radek. Š.

Na začátku prohlídky jsem byla připravená jen na zlomek toho, co to místo představuje. Procházet prostorami, kde bylo zničeno tolik lidí, jako je v celém Liberci, je nepředstavitelné. Při pohledu na ta místa pocítíte lítost, hrůzu, zklamání a bolest z toho, co dělají lidi lidem.

Lenka B.

 V jednom z těch baráků byly vlasy. Neuměl jsem si představit, kolik budou 2 tuny vlasů, ale když jsem to viděl, měl jsem vyvalené oči. A nejvíc jsem koukal na ty komíny. Neumím si představit, že bych tam musel jít v tom roce 1943. Chudáci lidi.

Tomáš P.

Náš výlet do Polska byl úžasný. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavých věcí. Ale ne všechno bylo pěkné. V Osvětimi jsme si poslechli všechny ty strašné věci, co Němci dělali s lidmi. Podobně je to dnes na Ukrajině. Doufám, že tohle brzy skončí a lidi budou zase žít šťastně.

Toňa L.

V plánu výletu jsme měli také návštěvu solného dolu Wieliczka. Paní průvodkyně mluvila anglicky, byl to nezvyk, ale všemu jsem rozuměl. S klukama jsme se vsadili o žvýkačku, kdo olízne sůl ze zdi. Byl jsem statečný a olízl jsem si ji. Byla velmi slaná, ale žvýkačka pak pomohla.

Rafael D.C.

Zajímavé bylo, že jsme stáli ve druhém patře a už jsme byli 110 m pod povrchem. Zajímalo by mě, jak to vypadá v tom posledním devátém, ale to se prý musí nechat zakryté pískem a slanou vodou, aby se lom nepropadl. Těžilo se tam od 13. do 20.století.

Michal V.

V tom dole byly opravdu hezké solné sochy. Jen strhávám bodíky za to, že tam na turistech hodně vydělávají. Dole v dole byly restaurace, kavárny, obchůdky se suvenýry.

Filip K.

Paní průvodkyně nám anglicky vyprávěla příběh o princi, který si chtěl vzít princeznu za ženu. Musel ale donést prsten, který je dražší než zlato. Jak ho hledal, propadl se pod zem rovnou do solné jeskyně. Díky tomu se v Polsku začala těžit sůl a země zbohatla. Princ dostal princeznu a všichni byli šťastni až do smrti.

Marie L.